pondělí 28. ledna 2013

Rc review - Říše temnot : Tajemství upírů
Název - Říše temnot : Tajemství upírů
Autor - L. J. Smith
Díl - 1.
Počet stran - 239
Rok vydání v ČR - 2012
Rok vydání ve světě - 1996
Překlad - Milena Hordinová
Nakladatelství - Fragment

Anotace - 
Šestnáctileté Poppy zbývá pár týdnů života. Trpí rakovinou slinivky a není šance na vyléčení. Její dlouholetý přítel James jí nabídne řešení. Tím však poruší přísné zákony Říše temnot a teď ho čeká trest za vyzrazení tajemství a za lásku k člověku. Bude mít Poppy dostatek odvahy, aby se dobrovolně stala upírem? Podaří se jim společně uniknout před nejhorším trestem?


Proč jsem si knihu chtěla přečíst
 Nejvíce mě na této knize zaujal název - Říše temnot. Je mnoho směrů, kudy se mohl děj ubírat a mě zajímalo, co si pro nás autorka připravila ( s upíry ) tentokrát.

L. J. Smith
- napsala více než dvacet pět knih pro mládež, včetně populárních Upířích deníků, které se umístily v žebříčku bestsellerů v deníku New York Tomes. Žije v Kalifornii, mezi její koníčky patří čtení, turistika, cestování a její kočka Suzie.


Příběh  aneb co se  to tady vlastně děje
Poppy má dobrý život. Má přátele, milujícího bratra a matku s jejím přítelem Cliffeem a skvělého kamaráda Jamese, kterého potají miluje už skoro od školky, kdy se z nich stali přátelé. Společně s prázdninami přijdou ale i pochmurné záležitosti. Poppy má už několik týdnů bolesti v oblasti břicha a tak se vydávají do nemocnice, kde se po nějakém čase dozví, že Poppy má rakovinu slinivky. Tudíž zatím neléčitelnou nemoc, na kterou se skoro s 97% přesností umírá. 

V normálním - lidském světě - je ukrytý ještě jeden svět. Svět pln tajemství, mýtů a nebezpečí. Ten svět se jmenuje Říše temnot. Tento svět má pěvně dány hranice a pravidla a kdo je překročí, bude bez milosti potrestán. A právě do tohoto světa patří i Poppyn kamarád James. Je to upír, přesněji řečeno lamie. Lamie přicházejí na svět jako lidé a umějí svůj věk kdykoliv zastavit a žít ho, jak dlouho chtějí. James nemůže dovolit, aby Poppy zemřela a tak se rozhodl, že poruší zákony a promění ji v upírku. Jenže proměnu každý nepřežije, je tady také riziko, že by se z Poppy mohla stát zombie ... 

Od této části se zde můžou naskytnou spoilery

Postavy
Poppy je rozhodná a odvážná mladá dívka, ale i přes tyto vlastnosti je dost citlivá. Do její role jsem se nevžila, ale jako vypravěčka příběhu byla dobrá. James je na povrchu odtažitý a nepřátelský, ale když ho člověk blíže pozná, tak je oddaný přítel. Snažil si sobě namluvit, že do Poppy není zamilovaný, a že to co cítí je jen přátelská láska. Kdyby to byl opak, mohlo by to přivodit nehezké události.

Poppyn bratr - dvojče - Phill je moje nejoblíbenější postava. Chrání Poppy co to jde a bere na sebe roli zachránce, i když je v místnosti přeplněnou upíry a on sám je jediný člověk.

V knize se setkáme s dalšími ,,lidmi,, z Říše temnot jako s Jamesovým bratrancem Ashem, čarodějkami, ....

Co si o knize myslím 
Autorka strávila nejvíce času popisováním Poppyinými pocity během chvílích, které strávila v nemocnici a pak během proměny. Proto už jí pak nezbylo moc času na závěr knihy, který mi přišel dost uspěchaný. Z velké hrozby se pak stala jen nevelká zápletka. Také jsem se musela usmívat při rozhovoru, kdy James vyprávěl Poppy o upírech ... říkal úplně opačné věci, které známe z Upířích deníků. Trochu mi vadilo, že se z jejich přátelského vztahu tak rychle vyvinul láskyplný vztah, kde se oslovavali Spřízněnými dušemi. Ale kniha se čte snadno a rychle. V textu mě nic nerušilo a já jsem Říši temnot měla přečtenou a ani jsem nemrkla.

 

Tímto bych chtěla velice poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.

1 komentář:

  1. Já se té knihy docela bojím, jelikož jsem od ní už něco četla a nijak mě to neuchvátilo :/ ale ty to tu docela chválíš, tak to zkusím :)) pěkný článek ;)

    OdpovědětVymazat