úterý 19. července 2011

Recenze - Roztomilé malé lhářky


 Původní název - The Pretty little liars
 Autor - Sara Shepardová
 Rok vydání - 2011
 Počet stran - 260
 Nakladatelství - BB/artAnotace - 
Nikdy nevěř hezké holce se strašlivým tajemstvím.

Každý má co skrývat – zejména holky ze třetího ročníku střední školy – Spencer, Aria, Emily a Hanna.

Spencer přebrala kluka vlastní sestře. Aria sní o učiteli angličtiny. Emily se zakoukala do té holky, co je na škole nová. A Hanna dělá hrozné věci, aby byla stále krásná. Jenže od doby, co zmizela jejich kamarádka Alison, skrývají všechny před světem jedno mnohem horší tajemství.
Jak to můžu vědět? Jednoduše proto, že o nich vím úplně všechno – co strašného provedli v minulosti, i jaké pavučinky předou právě teď. Ptáte se, co je na tom zajímavého pro vás? Povím vám to.

Jistěže, Alison byla Alison. Její rameno bylo vždycky nablízku, když ses potřebovala vyplakat. Byla to ona, komu jsi volala, aby od nového kluka zjistila, jestli se mu líbíš. Byla to ona, kdo ti popravdě řekl, jestli ti džíny dělají velký zadek. Jenže to byla právě ona, koho se všechny bály. Ali o každé z nich věděla víc než kdokoli jiný. A znala i příběhy, které si všechny přály spálit – stejně jako tělo. Je to příšerná představa, že by Ali mohla být mrtvá, ale… pokud by skutečně byla, jejich tajemství by zůstala skryta.
A tak tomu je už po tři roky.


Příběh - 
 se mě chytil a nepustil. Napřed se mi do knihy pustit nechtělo. Co může bát zvláštního na dalším románu pro holky? Honění za módou a klukama. Jako by toho nebylo dost v seriálech. Ale hlavně to pro mě v tu chvíli, co jsem to začala číst, nebylo fantasy.
 Ale jak já se mýlila. Právě ta móda a pocit, že dívky v příběhu jsou nedotknutelné díky své skvělé postavě, oblíbenosti u kluků, svému stylu... právě to se mi líbilo. Dívky mají potíže i přesto, že jsou tak dokonalé. Ba co víc než potíže. Životy Arie, Spencer, Hanny a Emily už nikdy nebudou takové, jaké byly do této doby.

Začátek všeho
Knihu otevírá pohled do minulosti děvčat. Pěti děvčat. Pátou dívkou byla Alison, která celou partu držela pohromadě. Všechny ji měli rády, ale zároveň se jí všechny bály, jelikož znala všechna jejich tajemství a ani jedna nestála o to, aby se to rozkřiklo. A k nenadání se Alison  ztratila. Byla nezvěstná a holky se samy sobě začaly odcizovat. Našly si jiné kamarádky, odstěhovaly se, prošly neodvratitelnou změnou, ale ani jedna nečekala, že by je něco mohlo přivést zpátky dohromady. Ale stalo se.Kniha je psána z pohledu každé dívky. Jsou to příběhy jako každé jiné. Kdo nechtěl být hubený a krásný jako Hanna? Kdo se nezamiloval do učitele třeba tělocviku a tajně ho nepozoroval skrze pootevřené dveře u tělocvičny? Kdo si někdy nebyl jistý, zda je jinak orientovaný? A kdo se nezamiloval do přítele své sestry?

 Tohle jsou příběhy z reality!

Nenajdete zde žádné draky nebo různé, jiné potvory, co se vás snaží zabít.Kniha se zabývá módou, mejdany, vztahy, kluky,... a přesto, když se ukáže Spoiler - že to Alison být nemohla, utvoří se podtón tajemna. Seriál - 
Za velkou louží už běží v televizi i seriál natočený podle této knihy. Popravdě, co se už netočí podle knihy? Knihy jsou důležité a nejen pro to, že se podle nich můžeme zasnít a odvrátit tvář od problémů, které nás tíží, ale i pro jiné tvoření, než je pouhé psaní na papír.

 Seriál je velice úspěšný a vedle Upířích deníků je na předních příčkách sledovanosti.

Knihu jsem dočetla už před několika týdny, ale všechno mi tady vázne, takže jsem se dokopala a konečně začala pořádně psát. Bohužel k seriálu jsem se nedostala a jsem opravdu zvědavá, jestli je to lepší než Upíří deníky.Pokračování Nevinnost se k nás dostane v říjnu tohoto roku a já se nemůžu dočkat!

Hodnocení - 
 Jak jsem již psala. Tahle kniha mě úplně pohltila a já se nemohla odtrhnout. Problémy, do kterých se hrdinky dostávaly byly dobře popsané a propletené tak, aby se lehce nevyřešily. Hrdinkou knihy je pro mě Hanna. Která z kamarádek je hrdinkou pro vás?


 ☺☺☺☺☺/☺☺☺☺☺

2 komentáře:

  1. Pro mně určitě Aria. V seriálové podobě je Hanna:) Moc dbrá recenze. Skvěle jsi to vystihla. Zajímalo by mně...ty jsi tedy nejdřív četla knihu? Nebo jsi něco ze seriálu viděla už předtím?:)

    OdpovědětVymazat
  2. Moc děkuju ;) Zatím jsem ze seriálu viděla jen první díl, ale určitě bych si ho chtěla zkouknout celý.

    OdpovědětVymazat